Чого чекати від входження у зону вільної торгівлі

У 2016 році незначно подешевшають електроприлади, ліки та брендовий одяг

З 1 січня 2016 року між Україною та ЄС в повному обсязі стала діяти Угода про зону вільної торгівлі (ЗВТ) — відтепер майже всі європейські та вітчизняні товари при експорті-імпорті не обкладають митом. Ще в 2014 році, коли гривня була більш міцною, деякі експерти та політики говорили про те, що в нашу державу з країн ЄС після початку остаточної дії ЗВТ надходитимуть недорогі продукти харчування, одяг і техніка. «УК» намагався з’ясувати в експертів різних галузей та ринків: це сталося після Нового року чи буде трохи згодом?

Дешевих європейських продуктів харчування ми не побачили після Нового року. Фото Володимира ЗAЇКИ

Харчова продукція

Головне для життєдіяльності будь-якої людини — харчі. Що ж відбуватиметься на цьому великому ринку?

Україна запровадила безмитні тарифні квоти на постачання трьох видів продуктів із ЄС: свинини, м’яса птиці та цукру.

Як зазначила «УК» експерт продовольчого та сільськогосподарського ринку Марія Колесник, надмірної кількості продуктів харчування, причому дешевих, про які чимало писали журналісти, в Україні не буде. «Приміром, сир із Голландії. Багато його сортів і так у нас  коштують недешево. Тому й привозити його нам з Європи в більших обсягах немає сенсу. Скажімо, він коштуватиме (з огляду на скасування мита) не 250, а 230 гривень за кілограм. Хіба це щось змінює? Звісно, ні. Більшості з нас це задорого», — зазначила вона.

За словами експерта, нерентабельно буде експортувати в Україну з Європи і кисломолочну продукцію. Річ у тім, що вона там недешева, тому мало охочих буде завозити її в нашу країну. Та й коштуватиме вона дорожче, ніж українські аналоги, через завеликий курс гривні стосовно євро.

Натомість інші експерти запевняють, що саме молочку та інші харчові товари рентабельно постачати з країн, дружелюбних до України. А саме тих, які завжди були її «адвокатами» у світі: Польщі та Литви. Деякі аналітики вважають, що саме ці держави і лобіювали підписання Угоди про асоціацію України з ЄС, сподіваючись збільшити постачання своїх продуктів харчування на український ринок.

Недешевим для українців є і європейське м’ясо. Приміром, у Європі вже давно існують магазини і відділи у мегамаркетах, де м’ясну продукцію ранжирують за відповідною до якості ціною: є м’ясо, яке коштує 2—4 євро за кілограм, а є й по 20 євро. Проте завозити найдешевші сорти м’яса також не дуже вигідно для європейських компаній. Наприклад, якщо з усіма «накладними» витратами 1 кілограм імпортного м’яса коштуватиме 5 євро, то у гривневому еквіваленті за нинішнім курсом — 130—140. Найдорожче та найвищої якості м’ясо на вітчизняних ринках і в супермаркетах коштує на 30—40, а то й більше гривень дешевше.

Хіба можливо, щоб та сама Литва продавала Україні цю продукцію за меншу ціну?

Тепер щодо найзакритішого ринку — морської риби. Тут не все так однозначно. Гаразд, мита знімуть, проте компанії-імпортери риби з країн ЄС не надто прагнуть зменшувати ціни на дуже дорогу продукцію.

Представники рибних компаній зазначили, що обсяги імпорту їхньої продукції (левова частка якої — європейська) впали з 23,3 тисячі тонн у 2014 році до 9 тисяч тонн у нинішньому (прогноз). Люди майже не купують червону рибу та інші елітні сорти. Навіть перейшовши на масове ввезення з-за кордону таких недорогих видів риби, як хек чи минтай, імпортери зазначають, що низька купівельна спроможність наших громадян не дає їм змоги купувати часто і таку продукцію. Про зниження цін компанії-імпортери риби навіть говорити не хочуть — його не буде.

Одяг  і взуття

Стосовно цих товарів можна сказати однозначно: європейські одяг та взуття після 1 січня майже не подешевшають. Щоправда, трохи знизяться ціни на модні брендові колекції з Європи. Однак більшість імпорту надходить до нас із Китаю та Туреччини, які не входять у ЄС.

Побутова техніка

А ось хто порадує українців, то це компанії, що імпортують європейську техніку для дому. За словами одного з менеджерів представництва компанії «Бош» в Україні, товари сегменту великої техніки подешевшають на 3—5%, а дрібної техніки — на 7%. Проте фахівці «Бош», так само як і решта, зазначають, що фактором ризику в цьому питанні буде курс гривні до євро.

 Лікарські  засоби

Другий за необхідністю для людей товар — це ліки, так званий критичний імпорт. Україна купує основну частину фармпрепаратів саме в країнах ЄС. Чого слід очікувати на цьому ринку? Представники десятьох фармкомпаній, з якими вдалося поспілкуватися, взагалі відмовилися коментувати ситуацію на ринку після Нового року. Звісно чому — фармбізнес завжди у першій трійці найприбутковіших галузей.

І вже коли кореспондент втратив надію взяти цікавий коментар, компанія «Біоноріка» таки кинула світло на це питання.

За словами керівника відділу роботи з ключовими клієнтами компанії Ольги Цапренко, ліки справді можуть здешевшати, проте не набагато. До того ж невідомо, наскільки такий процес затягнеться в часі (тобто ці товари знову можуть повернутися до своїх цін станом на кінець 2015 року).

«Так, п’ятивідсоткове імпортне мито скасують. Однак ПДВ (20%), яке скасували навесні цього року, можуть запровадити у середині 2016-го. А це також позначиться на збільшенні цін. Окрім цього, зросте курс, і ціни не стоятимуть на місці», — зазначає вона.

Автомобілі

За словами генерального директора Всеукраїнської асоціації автодилерів та імпортерів Олега Назаренка, запровадження в повному обсязі зони вільної торгівлі України з Європою жодним чином не вплине на авторинок. «Встановлено, що період поступового переходу з мита (10% на всі євромарки авто) на безмитні ціни на європейські автомобілі триватиме довго — майже 20 років. У 2016-му ніякого зменшення мита не буде, потім піде поступове зниження цього показника», — зазначає він.

Якість товарів  і контроль  над ціноутворенням

У цьому аспекті Україна має неабиякі досягнення. Чимало вітчизняних товарів перейшли на євростандарти і мають великий попит на ринках багатьох країн, зокрема і ЄС.

Наша країна пішла шляхом Європи — ми хочемо зробити потужний та ефективний орган контролю за якістю товарів, який матиме під своїм «крилом» усі служби. Так, у наступному році буде утворено Державну службу з питань безпеки продукції та захисту споживачів.

Сподіватимемося, що цей орган боротиметься з невмотивованими цінами виробників та імпортерів, принаймні в це хочеться вірити. Проте в європейських країнах (щоправда, там немає компаній і ненажерливих бізнесменів, які працюють на умовах рентабельності 100—150%) таких органів немає.

PS  Тож цього року, принаймні у першій його половині, після запровадження Угоди про створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС на засадах взаємності українці не відчують суттєвого зниження цін на імпортовані з Європи товари. Можливо, позитивні зміни відбудуться з часом. Не призведе до падіння цін на вітчизняному ринку і повна відмова РФ купувати українські товари АПК.

Джерело: ukurier.gov.ua

ТАКОЖ ПОЧИТАЙТЕ ІНШІ НАДЗВИЧАЙНО ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Человек-синтол остался без «рук-базук»

Иранка сделала 50 пластических операций, чтобы выглядеть, как Анджелина Джоли но что-то пошло не так (ФОТО)

Непрекращающаяся эрекция захватила ирландскую деревушку

Китайский школьник похвастался трупом обезглавленной им матери перед друзьями

Ревнивая жена жестоко наказала любовницу мужа, напихав ей между ног жгучий перец

Никто не идеален: знаменитости, имеющие изъяны тела (ФОТО)

Мужчина изнасиловал, а затем и убил свою 3-недельную дочь

Дивні сексуальні практики – збочення чи природа?

Жінка застрягла у вікні, коли викидала свої фекалії під час побачення

Знаменитые женщины с пышной и натуральной грудью (ФОТО)

Эта девушка использовала Instagram, чтобы показать свою невероятную трансформацию

Супермаркет убрал с полок всю иностранную еду, чтобы высказать свое мнение относительно расизма

Самые ужасные эксперименты над людьми

В Колумбии заработал секс-курорт в формате “все включено”

Ученые приблизились к победе над смертельной болезнью

85-летняя модель: “Больше еды люблю только секс!”

Девушку заставили похудеть почти на 100 килограмм

Выбран самый красивый мужчина в мире

Крупнейший секс-скандал в истории США

Почему мужчины не хотят встречаться с полными женщинами

Назван самый сексуальный холостяк Земли

Как снять головную боль за несколько минут?

Как заработать на “лайках” в Instagram

18-летняя модель продала свою невинность на аукционе за 2,3 миллиона евро

Самые безжалостные дети-убийцы в истории

“Это так ужасно”, – принц Чарльз о браке с принцессой Дианой

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *