Дуб Гоголя в Кагарлику став пам’яткою природи

Нещодавно депутати  Київської обласної ради ухвалили рішення про внесення до переліку ботанічних пам’яток природи місцевого значення, що мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну цінність (без вилучення земельної ділянки у землекористувача), 350-річного Дуба Гоголя в Кагарлику.

Повідомляє сайт КАГАРЛИК СЬОГОДНІ з посиланням на сайт міської ради.

Старовинне дерево тридцятиметрової висоти росте недалеко від північно-східного входу в Кагарлицький парк, з боку вул. Шевченка і базару. З огляду на солідний вік, дуб є ровесником національної революції українського народу 1648-1676 років, що була позначена визвольними змаганнями часів Хмельниччини і гіркої доби Руїни. Він був свідком панування на наших землях Речі Посполитої, що спричинило гнів Коліївщини, епох російського царизму і радянської влади, пережив не одне воєнне лихоліття. Коли наприкінці ХVІІІ ст. польський граф Ян Яцек Амор Тарновський, тодішній власник містечка, закладав Кагарлицький парк, цей дуб уже мав поважний вік і органічно влився в рукотворний ландшафт. Пізніше садибу Тарновського після так званого другого поділу Польщі (1793), коли Кагарлик відійшов до Російської імперії, імператриця Катерина ІІ подарувала 1795 року своєму статс-секретареві Дмитрові Трощинському. За легендою, видатний письменник Микола Гоголь, буваючи в гостях у свого родича, господаря парку поміщика-мецената Трощинського, любив відпочивати  під цим дубом.

Планується здійснити благоустрій біля ботанічної пам’ятки природи, і Дуб Гоголя, треба сподіватися, стане місцем паломництва туристів, шанувальників природи й історії рідного краю.