У Вишгороді з’явилась скульптура королеви

У приміщенні Вишгородської міської ради відбулася урочиста передача скульптури «Анна Ярославна. Королева Франції» до колекції Вишгородського історико-культурного заповідника.

Повідомляє сайт ВИШГОРОД СЬОГОДНІ з посиланням на КОДА.

Меру Вишгорода Олексію Момоту й директору ВІКЗ Владі Литовченко модель пам’ятника передали особисто автори – скульптори, засновники культового мистецького фестивалю «Anne De Kiev Fest» Костянтин Скритуцький і Федір Баландін, а також голова ГО «Чотири Королеви» Марина Соловйова.

Отримання такої скульптури – знакова подія, яку зокрема відвідали керманич Вишгорода Олексій Момот і секретар міської ради Тетяна Бражнікова. Вони привітали місто й Вишгородський заповідник із цінним надбанням. Відвідали захід також представники депутатського корпусу міської ради.

«Надзвичайно приємно, що Вишгород став п’ятим містом у світі, де буде встановлено скульптурний образ Анни Ярославни, – зазначив Олексій Момот. – Два пам’ятника доньці Ярослава Мудрого і матері французького короля Філіпа І знаходяться у французькому місті Санліс. Один із них був встановлений у XVII ст., а другий – 2005 року. Київський пам’ятник видатній українці встановили в листопаді 2016 року на Львівській площі».

«Для Вишгорода Анна Ярославна, як і для світової історії, – видатна постать, – додала Тетяна Бражнікова. – Можливо, тут ступала ніжка маленької княжни. Вишгород був другою й основною резиденцією батька Анни – Ярослава Мудрого. Тут він писав першу конституцію України-Русі – «Руську правду». Тому не випадково саме Вишгород автори пам’ятника обрали після того, як презентували його в Києві й Санлісі. Тепер гіпсову скульптуру Анни Ярославни архітектори передають Вишгородському історико-культурному заповіднику».

Із важливою для міста подією присутніх привітала директор ВІКЗ Влада Литовченко, зазначивши, що українська королева Франції славилася красою, розумом і освіченістю: «Вона виросла при княжому дворі в Києві, вчила грамоту, історію, іноземні мови, малювання, вільно читала кількома мовами, писала кирилицею і глаголицею, відрізнялася впертістю й силою характеру. Вишгородському заповіднику дуже почесно прийняти таку роботу, адже Анна Ярославна – знакова й одна з найцікавіших для України особистостей. Чому саме Вишгород обрано «резиденцією» цієї прекрасної скульптури? Ярослав Мудрий тримав Вишгород своєю основною резиденцією, і саме у Вишгороді 20 лютого 1054 року закінчив своє земне життя. Тож символічно, що юна княжна Анна через тисячу років «ступить» на землю свого великого батька».

Сказав добрі слова в честь важливої події й освятив скульптуру королеви Анни настоятель храму Святого Рівноапостольного Князя Володимира, протоієрей Богдан Николин. Усім присутнім він побажав благополуччя, щастя й довголіття.

Автори пам’ятника сподіваються, що влада міста знайде можливість встановити в місті бронзову скульптуру королеви Анни. Марина Соловйова наголосила, що завдяки розвитку культури Україна стане ще ближчою до Європи.

«Все, що я хотів сказати, я сказав своєю роботою» – промовив скульптор Костянтин Скритуцький. На думку авторів пам’ятника, фігура маленької Анни символізує, що кожна маленька українка в майбутньому може стати королевою, а поява в древньому українському місті пам’ятника Анні Ярославні – це ще один факт, що Україна не йде в Європу, а повертається в неї.