У Вишгородському музеї відкрилася виставка

29 січня в Історичному музеї Вишгородського історико-культурного заповідника відбулася тематична виставка з нагоди вшанування пам’яті Героїв бою під Крутами.

Повідомляє сайт ВИШГОРОД СЬОГОДНІ з посиланням на КОДА.

Серед презентованих експонатів можна побачити копії світлин та історичних документів (фото поховальної процесії крутянців, схему бою, репродукцію картини А. Климка «Бій під Крутами»), штик та обойму гіль з гвинтівки Мосіна, що використовувалась у ті часи. Частина предметів нині зберігається у фондах ВІКЗ. Подивитись виставку можна за адресою: вул. Грушевського, 1.

Трохи історії. На початку січня 1918 р. більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. Центральна Рада УНР мала в підпорядкуванні окремі українізовані частини колишньої російської армії та сформовані із добровольців підрозділи: курінь Січових стрільців на чолі з Є. Коновальцем, загони вільного козацтва, та сформований С. Петлюрою Гайдамацький Кіш Слобідської України. 24–27 січня 1918 р. запеклі бої розгорнулись за ст. Бахмач. Та українські війська змушені були залишити Бахмач і відступити до Крут. Їм на підкріплення у Крути направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів та 20 старшин) та близько 80 добровольців із підрозділів місцевого Вільного козацтва з Ніжина. До них приєднались перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. За різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 р. перебувало 420-520 українських воякiв і юнакiв та студентiв, озброєних 16 кулеметами та 1 гарматою на залiзничнiй платформi.

Весь день вони вели бій за станцію з 3000 більшовиків. Усі добре озброєні і з артилерією. Після запеклого бою, у присмерку, українські війська відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які були в резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

За сучасними підрахунками, втрати українців під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. Серед них 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів. Нині відомі прізвища 20 з них. Втрати більшовиків убитими були втричі більші. Затримавши ворога на 4 дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означав міжнародне визнання української незалежності. Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну.

В Україні відзначення бою під Крутами розпочалися лиш напередодні проголошення її незалежності. 29 січня 1991 р. з ініціативи Народного руху України, Студентської спілки, інших національно-демократичних організацій у Крутах встановлено березовий хрест, там же відбувся перший громадський мітинг. День пам’яті Героїв Крут як загальнодержавний захід почали відзначати в Україні згідно з Указом Президента (№ 15/07 від 15. 01. 2007 р.). Та ще 24 січня 2003 р. на 85-ту річницю бою було видано розпорядження «Про вшанування пам’яті Героїв Крут», яке передбачало організацію виставок, тематичних вечорів та конференцій, забезпечення широкого висвітлення цих заходів у ЗМІ. 2012 року на Аскольдовій могилі було встановлено пам’ятник крутянцям: виготовлений із дорогого каменю «козацький хрест» із висіченим тризубом та промовистою і символічною цитатою зі святого Євангелія: «Найбільша любов — життя покласти за друзів».

ТАКОЖ ПОЧИТАЙТЕ ІНШІ НАДЗВИЧАЙНО ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Человек-синтол остался без «рук-базук»

Иранка сделала 50 пластических операций, чтобы выглядеть, как Анджелина Джоли но что-то пошло не так (ФОТО)

Непрекращающаяся эрекция захватила ирландскую деревушку

Китайский школьник похвастался трупом обезглавленной им матери перед друзьями

Ревнивая жена жестоко наказала любовницу мужа, напихав ей между ног жгучий перец

Никто не идеален: знаменитости, имеющие изъяны тела (ФОТО)

Мужчина изнасиловал, а затем и убил свою 3-недельную дочь

Дивні сексуальні практики – збочення чи природа?

Жінка застрягла у вікні, коли викидала свої фекалії під час побачення

Знаменитые женщины с пышной и натуральной грудью (ФОТО)

Эта девушка использовала Instagram, чтобы показать свою невероятную трансформацию

Супермаркет убрал с полок всю иностранную еду, чтобы высказать свое мнение относительно расизма

Самые ужасные эксперименты над людьми

В Колумбии заработал секс-курорт в формате “все включено”

Ученые приблизились к победе над смертельной болезнью

85-летняя модель: “Больше еды люблю только секс!”

Девушку заставили похудеть почти на 100 килограмм

Выбран самый красивый мужчина в мире

Крупнейший секс-скандал в истории США

Почему мужчины не хотят встречаться с полными женщинами

Назван самый сексуальный холостяк Земли

Как снять головную боль за несколько минут?

Как заработать на “лайках” в Instagram

18-летняя модель продала свою невинность на аукционе за 2,3 миллиона евро

Самые безжалостные дети-убийцы в истории

“Это так ужасно”, – принц Чарльз о браке с принцессой Дианой

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *