Як чеські політики сприймають Україну

“Європейська правда” вже не раз писала про риторику чеських політиків щодо подій в Україні. Прізвище президента Земана стало упізнаваним в нашій державі “завдяки” його пропутінській позиції.

Та й Чехію в цілому багато хто вважає однією з найпроблемніших держав ЄС, коли йдеться про ставлення до російсько-українського конфлікту.

Та перше враження не завжди є найвірнішим, тому є сенс розібратися: яким насправді є ставлення чеських політиків до Києва? Хто є друзями України в Чехії, чи багато їх? І чому Чехія, яка тривалий час гальмувала Угоду про асоціацію з Україною, зрештою схвалила її переважною більшістю голосів?

 

Президент проти прем’єра

Пропутінська позиція Мілоша Земана давно і “добре” відома в Україні, й не секрет, що вона надто часто збігається з позицією Кремля. Президент Чеської Республіки не раз заявляв, що Майдан не був демократичною революцією, підкреслював, що у ньому “брали участь фашисти”, і називав конфлікт на сході України “громадянською війною”.

Його заяви подобаються не всім. Чеські журналісти характеризують президента Земана (а разом з ним Комуністичну партію та деяких депутатів від Соціал-демократичної партії) як “носіїв російської пропаганди”.

Та виборці – це не лише експерти. А Земан знає, про що говорити, щоби сподобатися масам.

У листопаді 2015 року майже 60% чехів позитивно оцінювали закордонну політику свого президента!

І хоча такий високий рейтинг значною мірою обумовлений не “кремлівською темою”, а критичним ставленням Земана до біженців, підтримка чехами нинішнього президента є доволі зловісним знаком для України.

Водночас позиція чеського прем’єр-міністра Богуслава Соботки (члена партії ČSSD) суттєво відрізняється від президентської.

Прем’єр неодноразово виступав на захист українських інтересів, заявляв про підтримку територіальної цілісності України та називав дії Росії в Східній Україні вторгненням. Але попри те, що Соботка очолює найбільшу парламентську партію, на практиці проблеми України багато разів ставали темою гарячих дискусій не лише в стінах Сенату та Палати депутатів, а й всередині його політсили.

Між економічними інтересами та пам’яттю про окупацію

Серед членів Чеської соціал-демократичної партії (ČSSD), що набрала найбільшу кількість голосів на минулих парламентських виборах, є різні точки зору на сучасні проблеми України.

Зараз позицію партії можна охарактеризувати як помірно проукраїнську: соціал-демократи підтримують більшість ініціатив Києва, виступають за дипломатичне вирішення конфлікту на Донбасі та проти постачання зброї українській армії.

Та програма ČSSD, звісно ж, не формується навколо України, це не є ключовим питанням, щодо якого має бути єдність у партії.

Партія декларує, що її мета – покращення соціального становища в Чехії, а пріоритет зовнішньої політики – підтримка чеської економіки через торгівлю з ЄС та країнами BRICS (в тобто тому числі – з Росією).

А це означає, що від ČSSD навряд чи можна очікувати тривалого жертвування інтересами чеських громадян задля підтримки Києва.

Та й вже зараз думки багатьох членів ČSSD з українського питання суперечать лінії партії.

В офіційному блозі соціал-демократів є допис партійця Мілана Урбана про важливість для Чехії сумного історичного досвіду (пов’язаного з Москвою), підтримки демократії, а також зобов’язань Чехії перед ЄС та НАТО.

Війна на сході України, зазначив політик, є конфліктом між глобальними гравцями за економічні та силові позиції. На його думку, у цій ситуації Чехія не має іншого вибору, окрім як захищати власні економічні інтереси та опиратися впровадженню і продовженню санкцій проти Росії, які, зрештою, для вирішення проблеми є “просто символічними”, натомість для Європи несуть загрозу рецесії.

А депутат від ČSSD Станіслав Гумл раніше навіть заявляв, що малайзійський Boeing 777 над Донбасом збила українська армія за наказом американських спецслужб.

Втім, ČSSD як партію важко назвати русофілами.

“Світ не є і не буде чорно-білим, але це не означає, що ми можемо дозволити собі нерішучу реакцію на те, що сталося в Криму”, – написав у тому ж партійному блозі міністр закордонних справ Любомир Заоралек після анексії Криму, додавши, що кримський “референдум” проводився під дулами автоматів.

А голова Сенату, соціал-демократ Мілан Штєх навіть заявив, що ЄС мав би надати Україні реальну можливість членства попри всі складнощі.

Для повноти картини додамо: тоді у відповідь Штєху інший член ČSSD Радім Моравчік зазначив, що для претендування на статус члена ЄС Україна повинна позбавитися впливу олігархів та “припинити систематичне пропагування символіки Третього рейху”.

ANO: “не згодні з поділом України”

На адресу партії ANO, що зайняла друге місце на минулих парламентських виборах і увійшла до коаліції, часто лунають докори через відсутність чіткої програми.

Виразної позиції щодо України у ANO також немає, а у членів партії виникають складнощі при спробі сформулювати єдину позицію щодо санкцій проти Росії.

У березні 2014 року міністр оборони Мартін Стропніцкі (ANO) виступив за впровадження санкцій, тоді як лідер партії Андрей Бабіш заявив, що вони не мають сенсу, а також виступив проти надання фінансової допомоги Україні в розмірі 50 млн чеських крон.

Водночас Бабіш підтримав Київ у боротьбі з сепаратистами та порівняв дії Путіна з гітлерівською окупацією Судетів: “Ми не згодні з поділом України на дві держави. Подібну ситуацію ми добре пам’ятаємо. Вона стосувалась Чехословаччини та сталася в 1938 році”.

Загалом українське питання стоїть на порядку денному партії ANO значно менш гостро, ніж для ČSSD.

Чеські комуністи: “Україні загрожує фашизм”

Програма KSČM (Комуністичної партії Чехії та Моравії) не дивує.

Компартія підтримує вихід країни з НАТО та ліквідацію Альянсу в цілому. А з українського питання позиція комуністів – виключно проросійська.

Хоча офіційно партія уникає визнання Криму частиною Росії, її керівники часто говорять про справедливість кримського “референдуму”, а кілька депутатів-комуністів були з візитами на окупованому півострові чи в контрольованій сепаратистами частині Донбасу.

Чеські комуністи – палкі прихильники теорії змов.

У блозі KSČM партійці пишуть, що у всіх українських проблемах винен Обама, який прагне війни в Європі. Чимало статей про “звірства української армії” та “змову сіоністів проти Донбасу” (який вперто називають “Домбасом”) з посиланням на “ресурси Новоросії”.

TOP 09, ODS та KDU-ČSL:
“підтримати Україну – наш обов’язок”

Опозиційна TOP 09 є однією з найбільш проукраїнських партій, представлених у чеському парламенті.

За програмою, написаною до виборів 2013 року (на них партія здобула 4-те місце), пріоритетом зовнішньої політики є активна співпраця з ЄС і НАТО. Партія виступає за розширення Євросоюзу.

Окремий абзац у програмі присвячений Російській Федерації: TOP 09 визначає її як потенційно важливого торговельного партнера, однак звертає особливу увагу на авторитарні риси та “не цілком зрозуміле правове середовище” сучасної Росії.

Отже, підтримка руху України до ЄС є логічним продовженням засад партії.

Серед найактивніших захисників інтересів України – засновники TOP 09 Карел Шварценгберг та Мірослав Калоусек. (Інтерв’ю Шверценберга від травня 2014 року читайте на сторінках ЄП).

Шварценберг не раз наголошував, що у війні в Україні беруть участь російські війська, а Калоусек заявляв наступне: “В ситуації, коли російські збройні сили дійсно знаходяться в Україні, […] дуже наївно думати, що Чехія потенційно не в меню”.До слова, у травні 2015 року Росія заборонила в’їзд на свою територію чотирьом чеським політикам, серед яких троє були членами TOP 09. У відповідь Шварценберг сказав, що вважає за честь бути в цьому списку.Схожу позицію стосовно України займають партії ODS та KDU-ČSL.Консерватори з ODS (Громадянської демократичної партії) порівнювали анексію Криму з вторгненням Гітлера у Чехословаччину, заявляли про абсурдність зняття санкцій з Росії до повернення півострова під українську юрисдикцію, засуджували проросійську політику Земана та закликали опиратися кремлівській пропаганді задля збереження суверенітету Чеської Республіки.Християнсько-демократичний союз KDU-ČSL, який, до слова, входить до урядової коаліції, також не визнає анексію Криму легітимною. Ця партія неодноразово підкреслювала готовність допомогти Києву на шляху до ЄС, а також заявляла, що Україна має бути неподільною.

Чеські націоналісти та “розгул фашизму” в Україні

Партія Úsvit – Національна коаліція – представлена в нижній палаті парламенту і є крайньо правою. Вона виступає за введення прямої демократії, низьких податків та жорсткої імміграційної політики.Євроскептицизм, виразний антиамериканізм та симпатія до Росії об’єднують Úsvit з її ідеологічним супротивником – Комуністичною партією.Не дивно, що позиція щодо України у правих радикалів та у комуністів також дуже схожа.Критика України членами Úsvit вщухла у 2015 році, коли через внутрішні міжусобиці з партії вийшла частина депутатів та утворила нову політичну силу SPD (“Свобода і пряма демократія”). Саме ці політики вирізнялись найбільш українофобськими заявами.Очолив SPD депутат Томіо Окамура, відомий своїм закликом до ромів виїхати з Чеської Республіки і створити власну державу на території Індії, а також різкою критикою робочої міграції до Чехії (у цьому контексті недобрим словом він неодноразово згадував і українців).Політика часто називають фашистом та расистом, але сам він звинувачує у фашизмі… постреволюційну Верховну раду.Війну на Донбасі, на його думку, звісно ж, спровокували США.Ще один колишній член Úsvit, а нині – представник SPD Мілан Шарапатка у лютому 2014 року заявив, що Україна може бути розділеною, тому що “ніколи в історії, навіть на короткий період, не існувала як самостійна держава”.

Угода про асоціацію: чеський зрив ратифікації

Позиції чеських депутатів щодо України не є проблемою, що існує сама по собі – вони напряму впливають на нашу державу.Найвиразніше цей вплив проявився під час ратифікації Угоди про асоціацію з Україною.Як відомо, Чехія стала однією з останніх країн, які ратифікували нашу Угоду,а голосування багато разів переносилося і одного разу навіть було зірване в останній момент через процедурний протест комуністів.KSČM виступила проти Угоди з Україною через “невиконання базових передумов для приєднання до європейської 28-ки” (хоча це відверта маніпуляція, про долучення України до ЄС не йшлося).  А під час остаточного обговорення документа депутат від KSČM Станіслав Мацковік назвав українську владу “напівфашистським режимом”. Комуністів – так само очікувано – підтримав націоналіст Томіо Окамура.Водночас правляча ČSSD, а також партії ODS, TOP 09 та KDU-ČSL активно підтримували ратифікацію Угоди. “Нашим обов’язком є допомогти цій європейській країні”, – переконував парламентарів Карел Шварценберг.Голова партії TOP 09 Мірослав Калоусек різко розкритикував антиукраїнську риторику деяких депутатів, емоційно звинувативши їх у бажанні догодити Кремлю, вдавшись навіть до непарламентських висловів: “Будь ласка, припиніть вчити демократії Україну і використовувати неадекватні аргументи для змагань у тому, хто Путіну раніше та глибше залізе між сідницями”.Незважаючи на те, що деякі члени ČSSD та ANO виступали проти європейської інтеграції України, обидві партії врешті-решт проголосували за ратифікацію Угоди про асоціацію. Всі присутні парламентарі від ODS, TOP 09 та KDU-ČSL також проголосували “за”.Більше того, у підсумку майже всі депутати навіть від ультраправої Úsvit віддали свої голоси за ратифікацію Угоди; лише двоє депутатів утрималися. Комуністична партія одностайно проголосувала “проти”.Отже, результати голосування не завжди відповідають риториці окремих депутатів – на щастя для України.Дехто з депутатів вирішив не йти всупереч лінії партії. Свою роль відіграло й те, що Чехія була однією з останніх країн, що проводили ратифікацію Угоди, через що Прага була під певним тиском з боку інших країн ЄС.

В умовах тісної інтеграції рішення всупереч європейського консенсусу можуть дорого коштувати окремій країні.

Що це означає для України?

Добрим висновком є те, що наразі країни ЄС здатні впоратися з внутрішніми українофобськими силами – принаймні у Центральній Європі.

Агресивна риторика, що йде в ногу з кремлівською пропагандою, поки ще не змогла зупинити Угоду про асоціацією.

Однак не надто втішним підсумком є те, що і досі лишаються політики і навіть цілі партії, які вважають поділ України легітимним, а сучасну владу – фашистською, і їхня риторика не слабне від початку Євромайдану.

Для Києва це – другий, західний інформаційний фронт, що несе в собі загрозу не лише для України, а й для ЄС.

Джерело: eurointegration.com.ua

ТАКОЖ ПОЧИТАЙТЕ ІНШІ НАДЗВИЧАЙНО ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Человек-синтол остался без «рук-базук»

Иранка сделала 50 пластических операций, чтобы выглядеть, как Анджелина Джоли но что-то пошло не так (ФОТО)

Непрекращающаяся эрекция захватила ирландскую деревушку

Китайский школьник похвастался трупом обезглавленной им матери перед друзьями

Ревнивая жена жестоко наказала любовницу мужа, напихав ей между ног жгучий перец

Никто не идеален: знаменитости, имеющие изъяны тела (ФОТО)

Мужчина изнасиловал, а затем и убил свою 3-недельную дочь

Дивні сексуальні практики – збочення чи природа?

Жінка застрягла у вікні, коли викидала свої фекалії під час побачення

Знаменитые женщины с пышной и натуральной грудью (ФОТО)

Эта девушка использовала Instagram, чтобы показать свою невероятную трансформацию

Супермаркет убрал с полок всю иностранную еду, чтобы высказать свое мнение относительно расизма

Самые ужасные эксперименты над людьми

В Колумбии заработал секс-курорт в формате “все включено”

Ученые приблизились к победе над смертельной болезнью

85-летняя модель: “Больше еды люблю только секс!”

Девушку заставили похудеть почти на 100 килограмм

Выбран самый красивый мужчина в мире

Крупнейший секс-скандал в истории США

Почему мужчины не хотят встречаться с полными женщинами

Назван самый сексуальный холостяк Земли

Как снять головную боль за несколько минут?

Как заработать на “лайках” в Instagram

18-летняя модель продала свою невинность на аукционе за 2,3 миллиона евро

Самые безжалостные дети-убийцы в истории

“Это так ужасно”, – принц Чарльз о браке с принцессой Дианой

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *